Космач І

Кам’яні старожитності Космача І

На території с. Космач виявлено два скельні святилища, а також кілька ритуальних каменів. Одне зі святилищ, що має назву “Камінь Довбуша” знаходиться на південно-східному схилі пагорба (790 м над рівнем моря), що за 2,5 км від присілка Завоєли. Присілок є одним з найвіддаленіших від центральної частини Космача. Він розташований на північному заході в долині річки Ставник, що є лівою притокою річки Пістиньки.

На місці, де розташований Камінь Довбуша, зосереджено понад 20 кам’яних брил світло-сірого ямненського пісковика. Вони розкидані на пасовищі, що прилягає до польової дороги. З північної сторони до пам’ятки підступає глибокий яр, зарослий лісом. У вивченні стародавніх культових пам’яток важливе значення має топографія священного місця – планувально-композиційна структура, розташування складових частин святилища та їх сакрально-символічний зміст.

У центральній частині святилища проводились ритуальні обрядодії, пов’язані з фіксацією зимового і літнього сонцестоянь. Ці астрономічні явища алегорично зображались у вигляді тварин. Шляхом великих сколів і підтісувань скельним останцям надано зооморфний вигляд.