Паньків Михайло Ілліч

Михайло Ілліч Паньків – директор Навчально-наукового інституту історії, етнології і археології Карпат, кандидат історичних наук, етнограф, краєзнавець, музейник, заслужений працівник культури України, відмінник освіти України. Лауреат всеукраїнської премії П. Чубинського, обласних премій І. Вагилевича, І. Крип’якевича та В. Полєка, член правління Івано-Франківської обласної організації Товариства охорони пам’яток історії і культури, член Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, член Наукового товариства імені Шевченка. Автор наукових публікацій з етнографії, народознавства, краєзнавства та історичної топоніміки, музейної справи, а також національно-визвольної боротьби на Прикарпатті. В науковій діяльності Михайло Паньків займається методикою польових досліджень, етнографічним районуванням, питаннями практичних рекомендацій, спрямованих на збереження та популяризацію традиційно-побутової культури українців.

Народився 9 вересня 1940 р. у с. Вербівці (нині Городенківського району Івано-Франківської області).

Початкову освіту здобув в семирічці рідного села, яку закінчив 1953 року. У 1953–1956 роках навчався у середній школі в сусідньому селі Тишківці. Після закінчення школи навчався у Снятинському культурно-освітньому технікумі (1956–1958). Впродовж листопада 1959 – серпня 1962 року проходив строкову службу в армії. 1962 року вступив на історичний відділ історико-філологічного факультету Івано-франківського педагогічного інституту. Викладачами Михайла Паньківа були Петро Арсенич та Валентин Мороз. 1966 року закінчив навчання в інституті з відзнакою.

У 1966–1967 роках працював вчителем історії Чернелицької школи. 1967–1969 роки – працював в Івано-Франківському обкомі комсомолу з молодою інтелігенцією області. 1969 року влаштувався в Івано-Франківський краєзнавчий музей науковим співробітником. 1970 року очолив відділ історії музею, а 1972 року став заступником директора. 1985 року очолив музей і на цій посаді пропрацював до 2002 року.

З вересня 2006 року Михайло Паньків працював доцентом кафедри етнології і археології Інституту історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, а з 2015 року – професором цієї кафедри.