Конференція «Гуцульщина: історія, етнокультура, туризм і охорона природи, персоналістика»

19 листопада 2024 р. в с. Космач Космацької сільської територіальної громади Косівського району Івано-Франківської обл. відбулася Всеукраїнська конференція з міжнародною участю «Гуцульщина: історія, етнокультура, туризм і охорона природи, персоналістика», присвячена 75-річчю з Дня народження доктора історичних наук, професора, провідного фахівця Навчально-наукового Інституту історії, етнології і археології Карпат Петра Степановича Сіреджука. Співорганізаторами конференції виступили Навчально-науковий Інститут історії, етнології і археології Карпат та Центральний осередок гірського туризму ПТТК Республіка Польща.

Конференція розпочалася з привітань в адрес Петра Сіреджука. З такою почесною місією прибуло чимало гостей з України та зарубіжжя: науковці, рідні та друзі. Серед гостей присутніми були голова Івано-Франківської обласної ради Василь Гладій, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри етнології і археології Микола Кугутяк, доктор історичних наук, професор кафедри політичних інститутів та процесів Василь Марчук, доктор мистецтвознавства, професор кафедри педагогіки та освітнього менеджменту імені Богдана Ступарика Богдан Кіндратюк, кандидат педагогічних наук, голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавцв України Михайло Косило, генеральний директор Національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського Ярослава Ткачук та ін.

Петра Сіреджука привітав перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради Василь Гладій, вручивши ювіляру найвищу обласну нагороду «За заслуги перед Прикарпаттям». Високі нагороди отримали і гості з Республіки Польща Єжи Каплон і Пьйотр Козловський, яким належить заслуга у виданні коштом Центрального осередку гірського туризму ПТТК колективної монографії «Гуцульщина; історія, етнокультура, туризм і охорона природи, персоналістика», де, власне, і поміщені матеріали конференції, зокрема і статті Андрія Королька («“Гуцульська спілка промислова” в м. Коломиї у кінці ХІХ ст.») та Олега Єгрешія («Священича родина Сірецьких з Дори»).

Наукова конференція відбувалася у форматі пленарного засідання. Модератор наукового заходу – доктор філософських наук, професор кафедри публічного управління та адміністрування, директор Інституту гуманітарної підготовки та державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Дмитро Дзвінчук. На пленарному засіданні цікавими і водночас дискусійними стали доповіді голови Центрального осередку гірського туризму ПТТК Республіки Польща Єжи Каплона («Роль відділу Чорногірського Товариства Татрянського в туристичному загосподарюванню Східних Карпат»), доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри етнології і археології ПНУ Миколи Кугутяка («Стародавні духовні пам’ятки Українських Карпат»), генерального директора Національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського Ярослави Ткачук («Типологія та особливості гуцульських прикрас»), аспіранта Харківської державної академії дизайну і мистецтв Олега Данищука («Гуцульський народний одяг як національний фактор предметного дизайну України (на прикладі кушнірства села Космач)»).

Під час презентації видання «Гуцульщина; історія, етнокультура, туризм і охорона природи, персоналістика» у щемливій атмосфері ювіляр вручив примірники колективної монографії рідним і близьким загиблим воїнам – Героям новітньої російсько-української війни, вихідцям із Галицької Гуцульщини. Прикметно, що короткі довідки про Героїв Петро Сіреджук також вмістив у своїй книзі.

По завершенню конференції для його учасників та гостей була проведена змістовна і пізнавальна екскурсія у Музеї карпатських лісорубів-бутинарів, яка є частиною еко-садиби «Бутинар» у с. Космач. В основі музейної експозиції просто неба (скансена) – відтворена дерев’яна колиба бутинарів, у яких вони жили під час роботи у горах. У колибі можна побачити робочі інструменти та предмети побуту лісорубів: пили, сокири, дерев’яний посуд тощо. На ґанку гуцульської хати представлено експозицію мініатюр, які демонструють повсякденне життя бутинарів. Ще одним експонатом музейного комплексу є шинок. На подвір’ї – старовинний космацький віз і дерев’яні скульптури міфічних істот із гуцульського фольклору. На стендах демонструються зразки карпатської деревини, старовинні мапи, інші туристичні цікавинки Космача.

Відзначимо також, що у відділі краєзнавчої літератури Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Франка міститься виставка наукових та історико-краєзнавчих видань Петра Сіреджука з нагоди його 75-річчя.