Календарне святилище в Чорногорі
У кінці липня 2007 року було організовано експедицію на Чорногору в складі професора М.Кугутяка, доцентів Б.Хруслова, М.Вітенка, старших викладачів Р.Кобильника й Т.Маланюка. Її метою було виявлення, опис і картографування скельних петрогліфічних комплексів на полонині Ґаджина, горах Кедруватий, Шпиці, Ребра, Бребенескул, Чорна Гора, Смотрич, Вухатий камінь. Обстеження в останній день експедиції 27 липня 2007 року гори Вухатий камінь і виявлення на ній скельних петрогліфічних комплексів, об’ємно-просторових скульптур не залишило сумніву в тому, що описаний аль-Масуді храм на Чорній Горі знайдено.
Одним з найбільш інформативних є скельний комплекс № 9, що має назву “Жаба”. Камені-жаби поширене явище на скельних святилищах Карпат (с. Розтоки, с. Мариничі). В.Даниленко на основі широкого кола археологічних джерел Південно-Східної Європи зробив висновок про існування в стародавні часи особливого, наділеного ознаками жаби символу землі. Цей, виключно архаїчний, переважно південноєвропейський образ Великої Матері, Землі, помираючої й воскресаючої природи зберігся до наших днів у народному мистецтві у вигляді площинних “жаб’ячих” мотивів гуцульської вишивки.
Скельний комплекс № 9 має узагальнюючий вигляд жаби. Його висота біля 6 м, ширина – 15 м. На одному з виступів витесано в скелі й прошліфовано об’ємно-просторове лівопрофільне зображення голови бика висотою 2 м, направленої на північний схід, у напрямку сходу сонця в день літнього сонцестояння. Діаметр його круглого ока з повікою у вигляді місяця сягає більше 50 см, глибина – 15 см. На його лобі зроблено округлу плоскодонну заглибину, виділено морду й роги, а біля ока проведено лінійно-кутову стрічку.